2013. aastal toimus Eestis kevadel/suvel ainult 1 SQ võistlus - Raplas mai lõpus juba traditsiooniks saanud soundihuviliste kokkutulek, kus sai osaletud soundi kohtunikuna. 2013. hooaja lõpu SQ üritus toimus seekord HTG Tuuningshow raames Saku Suurhallis 22. septembril, kaaskorraldajaks oli traditsiooniliselt Audiocity.

Sel aastal oli esmakordselt soundi pool korraldatud nii, et SPL võistlus oli laupäeval ja SQ võistlus pühapäeval. Mõnes mõttes on see hea, kuna SPL-i autode tümistamine ei sega nii SQ autode kuulamist, samas pealtvaatajaid on vähem. SQ võistlejaid oli seekord oodata 5-10, kuna ala on jätkuvalt suht tagasihoidlikus seisus nagu viimastel aastatel, masust pole päris veel toibutud. Kohale tuli 7 võistlejat, kes sai jagatud 2 võistlusklassi.

Plaan oli teha 6 või enama auto puhul 2 võistlusklassi, esialgne idee jagada need aktiivsete võimendi kanalite arvu järgi ei õnnestunud, kuna ainult üks auto oli 7 kanaliga ja ülejäänud kõik 5-ga. Sai asi ümber mängitud ning jagasime autod selle järgi, kas need (st autod, mitte võistlejad) on soundivõistlustel enne osalenud või mitte. Nii saigi kaks klassi: Beginner klassis oli 3 autot ja Advanced klassis 4. Võistlejatele see sobis ning saigi hindama asutud. Kuna kohtunikke oli kokku 3, siis 2 neist hindasid soundi (kumbki oma klassi) ja 1 installi. 2 kohtunikku (mõlemad Alekseid) olid ise ka võistlejad, seepärast sai klasside hindamine jagatud nii, et keegi ei peaks enda autot ise hindama (Aleksei Mazurenko auto installi hindamisel oli teine kohtunik ka hindamisel juures).

Hindamisel andsid heli/install lõpptulemusest 75%/25%, neid hinnati nii:

SOUND

INSTALL

Huvitav on see, et esimest aastat võistlusel osalenud Audi 100 sai heli eest kõige rohkem punkte ehk päeva parim tulemus. Ise kahjuks kuulata seda ega ühtki teist autot jälle ei jõudnud. Installi poole pealt on näha, et kogemus maksab ehk kõik kangema klassi autod said max punktid installi eest, igati positiivne.

Hindamise ajakava ei jõudnud siiski teha ja polnud ka väga vajadust, kuna võistlejate arv polnud väga suur ja võistlejate/kohtunike koostöö sujus väga hästi, niiet kella 14-ks olid kõik autod juba hinnatud. Seejärel oli aeg tulemused kokku arvutada ning teha ettevalmistused auhindade jagamiseks. Auhindade jagamise aeg nihkus ootamatult ca pool tunnikest varasemaks võrreldes varem teadaolevaga, seetõttu oli algul ka väike viivitus, aga jagatud need auhinnad siiski said ning osalejad hakkasid juba vaikselt plaani pidama järgmise aasta võistluste osas.

Ise jäin üritusega igati rahule, ilm küll mängis vahepeal vingerpussi ehk küllaltki kõva tuul üritas päeva jooksul telki minema viia, seltskond oli mõnus ning huvitavaid autosid oli kohal piisavalt.

Minu poolt suured tänud HTG-le, Audiocityle ning Atsile telgi eest, samuti võistlejatele ja kohtunikele ning teistele abilistele sellise mõnusa võistluse toimumisele kaasa aitamise eest.